رشته پلو؛ غذای سنتی هشجینرشته پلو؛ غذای سنتی هشجین

رشته پلو؛ غذای سنتی هشجین

مواد لازم:

گوشت چرخ کرده ۲۰۰ گرم

پیاز متوسط ۱ عدد

رشته پلویی ۲۰۰ گرم

برنج ۳ پیمانه

کشمش پلویی ۱۵۰ گرم

هل ۱ قاشق سوپ خوری

زعفران آب کرده ۳ قاشق غذا خوری

دارچین ۱ قاشق غذا خوری

طرز تهیه :

* مواد بالا برای ۳ تا ۴ نفر کافی است. برنج را با مقداری نمک خیس می‌کنیم.

* پیاز را ریز خرد می‌کنیم، کمی زردچوبه می‌ریزیم، گوشت را درونش سرخ می‌کنیم. کشمش را اضافه می‌کنیم و تفت می‌دهیم. (کشمش را بشویید و کمی توی آب خیس کنید)

* توی قابلمه مقداری آب می‌ریزیم و می‌گذاریم جوش بیاید. برنجی را که خیس کرده‌ایم آبش را خالی می‌کنیم و توی آب در حال جوش می‌ریزیم. ۳،۴ دقیقه قبل از زمان آبکش کردن برنج،‌ رشته را توی برنج می‌ریزیم و می‌گذاریم دو سه جوش بزند؛ و بعد آبکش می‌کنیم.

* درون قابلمه مقداری آب روغن حیوانی درست می‌کنیم و می‌گذاریم جوش بیاید. ته دیگ مورد نظرمان رو کف دیگ می‌گذاریم، برای داشتن ته دیگ کنجدی و زعفرانی کمی نون را مرطوب کنید بعد کمی از آب زعفران رو ته دیگ بریزید و مقداری هم کنجد بپاشید و بعد نون را بگذارید. واقعاً عالی می‌شود. مقداری از مخلوط برنج و رشته را درون قابلمه می‌ریزیم،‌ بعد مقداری از مایه گوشت و کشمش. دوباره مقداری برنج، مقداری از مایه و … تا خلاصه برنج تمام شود.

* هر لایه را که می‌ریزید مقداری از هل و دارچین هم روی مواد بپاشید. دقت کنید مثل همه برنج‌های آبکش کردنی برنج و مایه را به صورت کوه بریزید. یعنی مثل تپه دیواره های قابلمه رو خالی کنید و مواد را وسط جمع کنید که دیواره‌ها ته دیگ نبندد. بعد هم زعفران را رویش می‌ریزیم و برنج را دم می‌کنیم.
منبع:tebyan.net

By مونس

سایت مونس تلاش می کند مطالب متنوعی را در زمینه آشپزی فراهم نموده تاشما عزیزان با سلایق گوناگون از آن بهره مند شوید. ایمیل ما info@mounes.ir همراه همیشگی شما مونس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *