روش های تهیه غذای مقوی برای کودک سه ساله

روش های تهیه غذای مقوی برای کودک سه ساله

یکی از نکات مهم در تنظیم یک برنامه غذای مقوی برای کودک سه ساله، تعداد وعده های غذایی کودکان در این سنین است. لازم است کودکان علاوه بر سه وعده اصلی صبحانه، ناهار و شام، از میان وعده صیح و عصر نیز بهره مند باشند و در این میان وعده ها به طور ثابت در برنامه غذایی روزمره آنها گنجانده شود. اما غذای مقوی برای کودک سه ساله شامل چه موادی است؟ چگونه می توان غذای کودک سه ساله را مقوی کرد؟

روش های تهیه غذای مقوی برای کودک سه ساله

تعدادی از شیرخواران با شروع تغذیه تکمیلی خوب غذا می خورند اما وزن گیری مناسبی در معاینات ماهانه ندارند. احتمالا علت این مساله آن است که مقدار انرژی دریافتی کودک شما از طریق وعده های غذایی بسیار کمتر از میزان انرژی است که از طریق فعالیت های روزانه و جنب و جوش اصطلاحا می سوزاند. دراین میان بهترین راهکار مقوی کردن غذاهای روزانه کودک است.

یکی از راهکارهای مقوی کردن وعده صبحانه استفاده از خامه پرچرب، کره و ارده شیره است. اگر یک بار این مواد غذایی را امتحان کردید و با واکنش منفی کودکتان مواجه شدید ناامید نشوید! چند روز دیگر همان ماده غذایی را در شکل و شمایلی جذاب تر و این بار همراه با بازی و هیجان امتحان کنید.

برای تهییه غذای مقوی برای کودک سه ساله، قلم گاو یا گوسفند را خوب بپزید، آب آن را می توانید به همراه انواع خورشت، سوپ و … به کودک بدهید.

برای مقوی کردن غذای کودکان می توانید از جوانه گندم، ماش و یا پودر جوانه غلات استفاده کنید. می توان این پودر را به سوپ و فرنی کودک اضافه کرد.

یکی از مهم ترین راهکار ها برای تهییه غذای مقوی برای کودک سه ساله اضافه کردن یک تا دو قاشق غذاخوری کره آب شده به غذای کودک است.

زرده تخم مرغ در برنامه غذای مقوی برای کودک دو ساله و نیز سه ساله اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر کودک شما به خوردن آن علاقه مند نیست، زرده تخم مرغ سفت شده را رنده کرده و به سوپ کودک اضافه کنید.

به عنوان یک میان وعده خوشمزه، سیب زمینی را خلال کرده و آب پز کنید، سپس تکه های آبپز شده را با کمی روغن مناسب تفت بدهید. بدون شک دلبندتان از خوردن سیب زمینی های نرم و خوشمزه لذت خواهد برد.

برای طبخ کته کودکان کم وزن می توان از آب گوشت استفاده کرد که در وزن گیری او بسیار موثر خواهد بود.

اگر امکان تهیه گوشت برای غذای فرزندتان را ندارید، آن را با حبوبات جایگزین کنید. پروتئین موجود در حبوبات می تواند تا حد زیادی نیاز فرزندتان را جبران کند. حبوبات را از قبل خیس کرده و درصورت بروز نفخ می توانید پوست آنها را بگیرید و سپس به غذای کودک اضافه کنید.

از دیگر راهکارهای تهیه غذای مقوی برای کودک سه ساله اضافه کردن پودر انواع مغزها به غذای او است. در این سن معمولا کودک می تواند تکه های ریز آجیل را بجود، اما اگر به این گروه غذایی مفید علاقه ای نشان نمی دهد، آنها را آسیاب کرده و با غذای او مخلوط کنید.

ریزه خواری و خوردن هله هوله در ساعات بین وعده های غذایی سبب می شود که کودک میل کافی برای خوردن وعده های غذایی اصلی نداشته باشد. حداقل یک تا دو ساعت پیش از وعده های اصلی به او چیزی برای خوردن ندهید. هرقدر شما در طبخ غذای مقوی برای کودک سه ساله خود اهتمام کنید، ادامه ریزخواری بدون شک سبب خواهد شد که کودک میلی به غذا نداشته باشد.

واضح است که درست کردن غذای مقوی برای کودکان سه ساله کار دشواری نیست، فقط به اندکی صبر، حوصله و اشتیاق احتیاج دارد.

منبع:niniplus.com

By مونس

سایت مونس تلاش می کند مطالب متنوعی را در زمینه آشپزی فراهم نموده تاشما عزیزان با سلایق گوناگون از آن بهره مند شوید. ایمیل ما info@mounes.ir همراه همیشگی شما مونس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *