طرز تهیه کلوچه فومن اصیلطرز تهیه کلوچه فومن اصیل

طرز تهیه کلوچه فومن اصیل
دیدگاه‌ خود را بنویسید.

نام کلوچه فومن برگرفته از خاستگاه آن ، شهر فومن میباشد که در سراسر ایران از محبوبیت زیادی برخوردار است. کلوچه فومن های مختلفی در همه ایران پخت میشود که از نظر ظاهری شبیه به هم میباشد، زیرا از قالب های مخصوص کلوچه فومن برای شکل دهی آنها استفاده شده است اما از نظر میزان شیرینی و لطیف بودن بافت آن با هم متفاوت میباشند، که به دلیل دستور تهیه های مختلف این کلوچه میباشد . در این صفحه دستور پخت اصیل ترین کلوچه فومن از مواد اولیه آموزش داده میشود که بیشترین میزان شباهت را به کلوچه فومن اصلی دارد.

طرز تهیه کلوچه فومن اصیل
طرز تهیه کلوچه فومن اصیل

مواد لازم برای تهیه خمیر کلوچه فومن اصیل:

آرد گندم ۳ لیوان دسته دار فرانسوی
شکر ۲ قاشق غذاخوری
آب حدودا یک فنجان متوسط
کره آب شده ۲ قاشق غذاخوری
نمک یک هشتم قاشق چای خوری
مواد لازم برای تهیه ماده میانی کلوچه فومن اصیل:
گردو آسیاب شده نصف لیوان
شکر نصف لیوان
پودر دارچین یک قاشق مرباخوری
پودر جوز هندی یک قاشق چای خوری
پودر هل یک قاشق چای خوری
وانیل یک قاشق چای خوری
کره آب شده ۳ قاشق غذاخوری
آرد یک قاشق غذاخوری
تخم مرغ برای رومال یک عدد
خاکشیر و کنجد به میزان دلخواه برای تزئین

طرز تهیه خمیرکلوچه فومن اصیل:

ابتدا آرد را الک میکنید تا بافت خمیر یکدست و لطیف تر گردد. سپس نمک را به ان اضافه نموده و با قاشق به هم میزنید تا با آرد مخلوط شود.
درون یک استکان آب و دو قاشق شکر را ریخته و به هم میزنید تا شکر کاملا در آب حل شود. بهتر است آب و شکر را اول با هم مخلوط کنید و جداگانه هر کدام را به آرد اضافه نکنید.
وسط آرد موجود در ظرف را خالی نموده و مخلوط آب و شکر را به آن اضافه میکنید و بعد از آن مواد را به هم میزنید تا حالت خمیری پیدا کند. مقدار دقیق آب برای آرد را نمیتوان از اول گفت زیرا آرد های مختلف آب خورهای متفاوتی دارند و کیفیت آرد های مختلف با هم فرق میکند. بعد از خمیر شدن آرد مقدار دو قاشق کره آب شده را به خمیر اضافه نموده و حدود ۱۵ دقیقه خمیر را ورز میدهید تا خمیر لطیفی تشکیل شود که به دست نچسبد. بهتر است با انگشتان دست ورز ندهید و بیشتر با فشار کف دست ورز دهید تا خمیر خوبی بدست بیاید.
بعد از حاصل شدن خمیر مورد نظر، آن را درون یک کیسه فریزر قرار میدهید تا خشک نشده و هوا نخورد و یک ساعت به آن استراحت میدهید.

طرز تهیه مواد میانی کلوچه فومن اصیل:

ابتدا گردو آسیاب شده و شکر را که نسبت آن ها به یک اندازه میباشد در ظرف ریخته و ادویه جات که شامل پودر دارچین، جوز هندی، هل و وانیل میباشد را به آن اضافه کنید و همه مواد را به هم بزنید تا با هم مخلوط شوند. بعد کره آب شده را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا خمیر شود.
سپس آرد را به خمیر اضافه نموده و با دست های تمیز و بدون دستکش ورز دهید تا با حرارت دست خمیر لطیف و منسجم بدست آید.

طرز قالب زدن کلوچه فومن:

خمیر کلوچه را که در حالت استراحت قرار داده اید کمی ورز میدهید و سپس به قطعات کوچکتر تقسیم میکنید. خمیر را با دست باز نموده و از مواد میانی کمی درون آن ریخته و با دست میبندید. روی سطح کار آرد میپاشید تا در هنگام قالب زدن کلوچه به سطح کار نچسبد. سپس قالب کلوچه فومن را که با آرد آغشته نموده اید روی کلوچه فشار دهید تا جای آن روی خمیر باقی بماند. میتوانید اضافه های دور قالب را از آن جدا نموده تا کلوچه از نظر ظاهری یکدست و زیباتر شود. درون سینی فر کاغذ روغنی پهن کرده و کلوچه ها را درون آن قرار میدهید. نیاز به فاصله گذاشتن زیاد بین کلوچه ها نمیباشد زیرا کلوچه تهیه شده با این روش افزایش حجم ندارد. یک عدد تخم مرغ را در ظرفی کاملا هم بزنید و سپس توسط قلمو سیلیکونی روی کلوچه ها را رومال میکنید تا بعد از پخت کلوچه ها طلایی شوند. مقداری خاکشیر یا کنجد را برای تزئین روی آن میریزید و برای بهتر پخته شده کلوچه ها با نوک چاقو چند شیار روی کلوچه میدهید. بعد در فری که از ۱۵ دقیقه قبل روشن نموده اید در دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد به مدت ۱۰ دقیقه قرار میدهید تا پخته شده و روی آنها طلایی شود.

طرز تهیه کلوچه فومن اصیل
طرز تهیه کلوچه فومن اصیل

نکات در تهیه کلوچه فومن اصیل:

میتوانید برای تهیه خمیر کلوچه از تخم مرغ، شیر ، بیکینگ پودر، خمیر مایه یا جوش شیرین نیز استفاده کنید اما بافت خمیری که از آن طریق حاصل میشود با کلوچه فومن اصیل متفاوت بوده و از آن فاصله دارد.

مجموعه رویسا تولید کننده بسیاری از ادویه جات و آردیجات مورد نیاز شیرینی پزی و آشپزی میباشد. از جمله این ادویه جات پودر دارچین و پودر هل از با کیفیت ترین مواد اولیه است که می توانید برای خرید آن به سایت رویسا مراجعه کنید. همچنین میتوانید انواع قالب های کیک، قالب کلوچه فومن، الک چرخان، الک آرد پاش، وانیل، قلمو سیلیکونی با کیفیت را از رویسا تهیه نمایید. رویسا گلچینی از بهترین هاست. 
منبع:ruysa.ir

By مونس

سایت مونس تلاش می کند مطالب متنوعی را در زمینه آشپزی فراهم نموده تاشما عزیزان با سلایق گوناگون از آن بهره مند شوید. ایمیل ما info@mounes.ir همراه همیشگی شما مونس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *