نان خامه ای خانگیطرز تهیه نان خامه ای خانگی

نان خامه ای خانگی

مواد لازم برای تهیه نان مخصوص نان خامه ای:

کره ۱/۲ پیمانه

آب ۱ و ۱/۴ پیمانه

آرد ۱ پیمانه

تخم مرغ ۳ عدد

مواد لازم برای تهیه ی خامه مخصوص نان خامه ای:

پودر ژلاتین ۱ قاشق غذاخوری

آب جوش ۱/۴ پیمانه

خامه ۲۵۰ میلی لیتر

*پودر شکر ۶۰ تا ۷۰ گرم

وانیل شکری ۱ قاشق چایخوری

شکلات تخته ای و پودر قند برای تزیین

نان خامه ای خانگی

طرز تهیه:

فر را با حرارت ۲۰۰ درجه سانتی گراد یا ۴۰۰ درجه فارنهایت گرم کنید و چنانچه فر شما برقی است حرارت را روی ۱۸۰ درجه سانتی گراد تنظیم نمایید. سینی فر را کمی چرب کنید و سپس با کاغذ مخصوص روغنی و یا فویل آلومینیوم بپوشانید. در این صورت کاغذ بهتر به سینی می چسبد. نیازی به اسپری کردن و یا زدن روغن روی کاغذ و یا فویل نمی باشد.

۱- در ابتدا شیرجوش کوچکی را روی حرارت متوسط قرار داده و کره را درون آن ریخته و ذوب کنید. پس از ذوب شدن کره، آب را درون آن ریخته و اجازه دهید تا به جوش آید. وقتی مایه شروع به جوشیدن کرد و چند جوش زد از روی حرارت کنار گذاشته و سپس آرد را الک کرده و به مواد اضافه کنید. دومرتبه شیرجوش را روی حرارت گذاشته و مواد را یکی دو بار هم بزنید و سپس از روی حرارت برداشته و حسابی مواد را با هم همزده و مخلوط کنید تا موادتان صاف و یکدست شود. شیرجوش حاوی مواد را در کناری قرار دهید تا کمی از حرارت بیفتد و خنک شود. (تا حدی از حرارت بیفتد که با افزودن تخم مرغ ها، تخم مرغ ها در اثر حرارت نبندد).

۲- تخم مرغ ها را یکی یکی جداگانه بشکنید و کمی با چنگال هم زده و سپس آن ها را یکی یکی به مواد اضافه کنید و با افزودن هرکدام، مواد را هم بزنید تا یکدست شود و سپس تخم مرغ بعدی را اضافه کنید و حسابی هم بزنید. موادتان باید صاف و یکدست شود و رنگ کرم مانندی داشته باشد.

۳- سپس قیف پلاستیکی یا کاغذی یا پارچه ای که درون آن ماسوره ی ساده یا ستاره ای قرار داده اید را آماده کرده و مواد را درون قیف ریخته و با ماسوره درون سینی فر، شکوفه بزنید. حتی می توانید با قاشق و بدون استفاده از ماسوره نیز از مایه درون سینی فر بریزید. بهتر است فاصله ی ۲ سانتی متری برای هر نون قرار دهید. سینی فر را درون فر از پیش گرم شده به مدت حدود ۲۵ تا ۳۵ دقیقه قرار دهید. علت اختلاف زمانی، به دلیل تفاوت در انواع فر می باشد. برای اطمینان پس از گذشت حدود ۳/۴ از زمان پخت، هر ۵ دقیقه یکبار نان ها را سرکشی کنید تا زمانی که به رنگ دلخواه برسند. بهتر است روی نان ها زیاد قهوه ای نشوند زیرا در آن صورت ته نان ها رنگ سوخته ای به خود خواند گرفت بهترین زمان برای خروج نان ها از فر زمانی است که رنگ رویه نان ها طلایی شده باشند. سینی فر را از فر خارج کرده و نان ها را روی سینی توری فر قرار دهید تا خنک شوند. در این فاصله، خامه مورد نظر برای درون نان ها را آماده کنید.

آماده کردن خامه مخصوص نون خامه ای:

ابتدا خامه را به مدت حداقل نیم ساعت در فریزر قرار دهید. (به مدت طولانی قرار ندهید زیرا باعث یخ زدگی خامه می شود) من ظرفی که قرار است خامه را در آن بزنم نیز درون فریزر قرار می دهم تا خامه بیشتر سفت بشه و به اصطلاح خودش رو بگیره.

آب جوش را درون ظرف یا کاسه ی کوچکی قرار داده و پودر ژلاتین را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا حل شود. سپس روی بخار آب جوش قرار گرفته و به روش بن ماری ژلاتین ها را کاملا” در آب حل کنید تا ذره ای ژلاتین در ته ظرف نماند و محلول شفاف شود. سپس کناری قرار دهید تا از حرارت بیفتد. دقت کنید نباید زیاد خنک شود تا ژلاتین ببندد.

سپس خامه را از فریزر خارج کرده و روی ظرف حاوی یخ قرار داده و آن را با دور متوسط همزن، هم بزنید تا کمی حالت سفت به خود بگیرد. سپس محلول خنک شده ی ژلاتین را به خامه ی زده شده اضافه کرده و پودر شکر و وانیل شکری را هم به صورت رگه ای روی خامه بپاشید و همزمان با همزن دور متوسط، خامه را هم بزنید تا حسابی سفت شود و از ظرف نریزد. میزان شکر بسته به ذائقه شما داره. دقت کنید زیاده از حد خامه را نزنید تا حالت کره به خود نگیرد. خامه را درون قیف حاوی ماسوره ساده بریزید. ته نان ها را که حسابی خنک شده اند توسط چاقو کمی سوراخ کرده و با قیف حاوی خامه، نان ها را با خامه پر کنید.

برای تزیین روی نان خامه ای می تونید کمی شکلات آب شده با قاشق روی آن بریزید و همچنین کمی پودر قند بپاشید.

منبع : nan-namak.ir

By مونس

سایت مونس تلاش می کند مطالب متنوعی را در زمینه آشپزی فراهم نموده تاشما عزیزان با سلایق گوناگون از آن بهره مند شوید. ایمیل ما info@mounes.ir همراه همیشگی شما مونس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *