چباب غذای جنوبیچباب غذای جنوبی

چباب غذای جنوبی

مواد اولیه :
برای ۷ نفر

نمک به میزان لازم
فلفل به میزان لازم
پیاز ۱عدد
تره ۲۰۰گرم
گوشت ۲۰۰گرم (چرخکرده)
برنج ۳لیوان

سس چُباب :

شکر ۲قاشق غذاخوری
تمر هندی ۴لیوان (آب کرده)
پیاز ۲عدد
کاری به میزان لازم
فلفل قرمز به میزان لازم
روغن به میزان لازم

مواد داخل چُباب :

نمک به میزان لازم
کاری به میزان لازم
خلال بادام نصف لیوان
پیاز ۴عدد
کشمش ۱لیوان
گوشت ۳۰۰گرم (چرخکرده)

طرز تهیه خمیر چباب:

ابتدا برنج را با مقداری آب و نمک خیس کنید.تره و پیاز را ریز کرده و به همراه برنج خیس خورده و ۲۰۰گرم گوشت چرخکرده مخلوط کرده و مواد را با هم چرخ می کنیم و زردچوبه، ادویه کاری و نمک را به آن اضافه می کنیم. سپس همه مواد را به خوبی ورز می دهیم.

طرز تهیه مواد داخل چباب
:

۴عدد پیاز را سرخ کرده و ۳۰۰ گرم گوشت چرخکرده را به آن اضافه می کنیم. سپس ادویه، نمک و فلفل را افزوده و خلال بادام را هم شسته و اضافه می کنیم. در آخر کشمش شسته شده را می ریزیم. همه مواد را با هم به آرامی تفت می دهیم. سپس بعد از آماده شدن می گذاریم سرد شود.

طرز تهیه چباب:

کمی از خمیر را برداشته و روی دست پهن می کنیم. مقداری مواد میان خمیر اضافه کرده و آن را به صورت گلوله در می آوریم. برای اینکه گلوله ها به دستمان نچسبد کمی آب به دستمان می زنیم. گلوله ها را به همین ترتیب درست می کنیم تا ملات و خمیر تمام شود.

برای تهیه سس چباب:

ابتدا ۲عدد پیاز ریز شده را سرخ می کنیم و ۴ لیوان آب تمرهندی را به آن اضافه می کنیم. چون آب تمرهندی شور است نیازی به نمک نیست. شکر را ریخته و ادویه کاری و فلفل قرمز را اضافه می کنیم. زمانی که سس را آماده کردیم روی حرارت گذاشته و به محض اینکه اولین جوش را زد گلوله ها را با احتیاط، طوری که به هم نچسبد در سس می چینیم و سپس با حرارت بسیار ملایم ۴۵ دقیقه می گذاریم جا بیفتد.

نکات:

۱) این خوراک را در جنوب ایران به خصوص اقوام عرب در ماه رمضان مصرف می کنند.

۲) در صورت تمایل ۲عدد زرده تخم مرغ به مواد خمیر بزنید تا احتمال باز شدنشان کمتر شود.

۳) اگر دوست دارید اول کوفته ها را سرخ کنید و بعد در سس قرار دهید.

۴) برای تهیه آب تمر هندی ابتدا آن را با مقداری آب جوش چند ساعت قرار دهید و بعد با استفاده از یک آبکش شروع به عصاره گیری کنید تا در نهایت گوشت تمر به خوبی از هسته جدا شود.

منبع:ماهنامه هنر آشپزی

By مونس

سایت مونس تلاش می کند مطالب متنوعی را در زمینه آشپزی فراهم نموده تاشما عزیزان با سلایق گوناگون از آن بهره مند شوید. ایمیل ما info@mounes.ir همراه همیشگی شما مونس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *